Pýtate sa nás

90 – 95 % všetkých infekcií horných dýchacích ciest je vyvolaných rôznymi respiračnými vírusmi, a preto len malá časť z celkového počtu infekcií má byť liečená antibiotikami. Antibiotiká ordinuje lekár po vyšetrení a dôkladnom zvážení. Nadužívanie antibiotík môže viesť k tomu, že nám pri vážnej infekčnej bakteriálnej chorobe už nezaberú.
Kašeľ ako jediný symptóm, ktorý trvá tri týždne po viróze je bežná vec, ľudia majú rekonvalescenciu rôznu, v závislosti od ostatných ochorení. Napríklad u alergikov trvá aj dlhšie.V západnej Európe, ktorá sa opiera o najlepšie školy sa za chronický kašeľ považuje kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako 6-8 týždňov.V ktorom prípade a na koľko potrebujem...

Pýtate sa nás "prečo sa stať našim klientom a aké iné služby poskytujeme..."

Kompletné interné vyšetrenia

...tak povediac pod jednou strechou...

Potrebujete  rozlíšiť o aké interné ochorenie môže ísť alebo prečo máte odchýlku v laboratórnych testoch, tak sa obráťte na nás. 

 Robíme kompletnú tzv. diferenciálnu diagnostiku a aj spravíme ďalšie špecializované vyšetrenie ako napr. sonografia, pošleme na magnetickú rezonanciu, CT alebo iné nutné  vyšetrenie, vieme zariadiť  intervenciu na vyššom pracovisku. EKG vyhodnocujeme nielen prístrojovo, ale komplexne ako internista. 

Spolupracujeme s odborníkmi takmer zo všetkých odborov.

Máme už úspešne vyriešených prvých pacientov na NÚSCH, NÚRCH, CINRE alebo v NEDU, korí majú znova vyššiu kvalitu života a nie sú limitovaní ochorením. 

Berieme človeka ako celok a chápeme veľmi dobré prepojenie jednotlivých orgánov a odborov. Neliečime len laboratórne parametre a výsledky z pomocných vyšetrovacích metód, ale máme skúsenosti v rôznych špecializáciách ako pacienta diagnostikovať a liečiť na jednom mieste a neposielať od "dverí k dverám".  Spoluprácu s inými odborníkmi pokladáme za kľúčovú a pacientov s nimi konzultujeme ako napríklad rádiologicko -onkologické konzílium pri sporných CT nálezoch alebo intervenčný kardiológ.

Ponúkame aj prípravu na operáciu u rizikových pacientov s viacerými ochoreniami a interné predoperačné vyšetrenia. Venujeme sa aj  pacientom v staršom veku a citlivo vnímame ich potreby a vieme nastaviť liečbu s ohľadom na ich  krehkosť .

Veríme, že interná medicína je "královná medicíny". 

Vedenie všeobecným lekárom 
Prijímame všetkých pacientov bez rozdielu a  aj celé rodiny. Zaoberáme sa dedičnosťou rizikových ochorení v rodine a komplexne všetkými ochoreniami.  Vezmeme do starostlivosti aj adolescentov, ktorí sú vyradení od detských lekárov. Venujeme sa liečebno - preventívnej starostlivosti a prevencie robíme poctivo, lebo veríme, že predchádzať ochoreniu je to najpodstatnejšie. 

Robíme vstupné a výstupné vyšetrenia do zamestnania.

S pacientami komunikujeme každý deň a termín na vyšetrenie dostane každý. Chronickým pacientom predpisujeme lieky elektronicky. 

Sledujeme pacientov s hypertenziou a s ďalšími rizikovými kardiovaskulárnymi faktormi ako sú dyslipoproteinémie a metabolické syndrómy. 

Imobilných pacientov vyšetrujeme aj v domácom prostredí. 

Vieme spraviť všetky laboratórne vyšetrenia a iné pomocné vyšetrenia

  • kompletné biochemické parametre
  • srdcovo - cievne riziko
  • metabolické parametre
  • endokrinologické vyšetrenia
  • hematologické parametra
  • trombofilné stavy alebo poruchy zrážanlivosti krvi
  • nádorové markery
  • vyšetrenie alergií a intolerancií
  • vyšetrenie rizika nádorov hrubého čreva a iných 
  • skonzultujeme nálezy z MR, CT a RTG
  • testujeme infekciu Covid 19
  • robíme kompletné mikrobiologické a serologické parametre s vyhodnotením
  • vieme spraviť diferenciánu diagnostiku zápalov
  • robíme cytológiu moča na odlíšenie krvácania z horných močových ciest alebo dolných močových ciest
  • vieme vyšetriť a vyhodnotiť obličkové funkcie a ochorenia obliečiek
  • odporúčame genetické vyšetrenia na základe podrobnej anamnézy v rodine


Predpisujeme takmer všetky lieky

V rámci viacerých odborností máme širšie možnosti farmakoterapie, lieky predpisujeme aj elektronicky a väčšinu indikovaných terapií si vieme predpísať a aj manažovať sami, vrátane účinnosti liečby.

Podávame infúzie a lieky ktoré sú formou injekcie 

Na ambulancii podávame infúzie a aj všetky parenterálne indikované terapie aj inými odborníkmi. Kto má záujem vieme pred sezónou infekcií horných dýchacích ciest podať vysoké dávky vitamínu C v infúzii.

Brušná ultrasonografia

ako tretí plnohodnotný odbor brušnú ultrasonografiu a diferenciálna diagnostika obličkových ochorení

....a hlavne ponúkame ľudský a empatický prístup....

Môžu ťažkosti s chrbátom pôsobiť ako ochorenia vnútorných orgánov?

Často sa na nás obraciate s bolesťami hlavy, vystreľovaním do ramien, alebo rúk, bolesťou uší,  pocitom na zvracanie, bolesťami brucha pod rebrovými oblúkmi a najčastejšie bolesťami v krížovej oblasti s vyžarovaním do nôh alebo brušnej dutiny. Ťažkosti máte aj cez deň  a vyskytujú sa denne a aj v noci.  

Ochorenia chrbtice  majú vplyv na vnútorné orgány, statiku tela a duševnú rovnováhu. Každá zmena na chrbtici zmení váš prirodzený postoj, posunie os tela iným smerom a k bolestiam chrbta sa pridajú aj bolesti niektorých kĺbov. Porušená časť chrbtice C1-C2 je zodpovedná za migrény, bolesti uší, očné choroby. Dolné krčné stavce za choroby orgánov krku, ramena a štítnej žľazy. Stavce od C2 po C6 sú tiež zodpovedné za správnu spoluprácu pravej a ľavej hemisféry. Poškodené hrudné stavce sú zodpovedné za problémy s obličkami, arteriosklerózu, chronickú únavu, emocionálne bloky. A celá hrudná chrbtica veľmi ovplyvňuje vnútorné orgány hrudníka, brucha a cievy. Hrudná chrbtica od TH8 po TH 12, celá drieková časť a kostrč - ovplyvňujú kolenný kĺb, bedrový kĺb, členok a kĺby na prstoch nohy. Poškodenie v dolnej časti chrbtice je najčastejšie a má vplyv na hrubé črevo, konečník kožu, pohlavné orgány. Najčastejšie poškodenia aj u mladých ľudí sú v oblasti krčnej a driekovej chrbtice a veľmi veľa bolestí súvisí s degeneratívnymi zmenami bedrových kĺbov. V hrudnej časti sú často kompresívne zlomeniny u žien po menopauze. U starších ľudí treba myslieť aj na osteoporózu, ale tá nie je už výnimkou ani u mladších žien alebo dokonca aj u mužov. 

  • 90% týchto problémov vychádza z bedrového kĺbu

  • 10% pochádza z blokád krížovej kosti, kolenného alebo členkového kĺbu

  • len 2% prípadov majú anatomické príčiny ako nehody, predpôrodné infekcie alebo kosti nesprávne zrástli po úraze, napríklad po zlomenine

Bolesti chrbtice bývajú najčastejším dôvodom návštevy všeobecného lekára a často sa mýlia s ochoreniami vnútorných orgánov.



Čo môžem spraviť okrem vyšetrenia u svojho lekára keď mám bolesti ktoré ma dlhšie trápia?

  • zmeniť niektoré návyky,
  • ako je napríklad prekladanie si nohu cez nohu
  • správne držanie tela
  • vymeniť stoličku na ktorej budem nútený vystierať chrbát hlavne ak dlho pri práci sedím
  • zamyslieť sa na akom matraci spím - aj veľmi mäkký matrac alebo naopak veľmi tvrdý vie spôsobiť bolesť chrbtice
  • zredukujem hmotnosť

Základom zdravej chrbtice je cvičenie bez ohľadu na vek

Ak máte oslabené svalstvo chrbta, nôh, ramien, rúk, brucha a nôh z inaktivity, chrbtica nemá podporu a o to viac vie bolieť a ovplyvňovať činnosť vnútorných orgánov.

Ak chcete mať  zdravý a krásny chrbát  ako naša Lucka prídte si zacvičiť s nami do https://lactivity.sk/ , máte tam na výber od tabaty cez jógu až po zdravý chrbát.

Alebo ponúkame dobré cvičenia na doma na precvičenie každej časti chrbta v linku nižšie: 

 https://www.zivot90.cz/cs/komunita/cvicenim-proti-bolesti

"A hlavne nezabúdajte relaxovať a smiať sa, lebo stále platí, že smiech je najlepší liek na všetko."

Zdroj: www.zivot90.cz

Potrebujem vyšetrenie internistu. čo mám robiť?

Na odbor interná medicína máme zmluvy so všetkými poisťovňami okrem Dôvery. Ak potrebujte interné predoperačné vyšetrenie, kontrolné vyšetrenie srdca, tlaku, alebo sa chcete stať našim dispenzarizovaným pacientom, najskôr nám napíšte a my sa vám ozveme ihneď ako to dovolí prevádzka ambulancie. Vyšetrenie interných pacientov sa vykonávajú výlučne v utorok a štvrtok vo vyhradených ordinačných hodinách. 

Ako si mám požiadať o lieky ktoré pravidelne užívam?

Ak máte dlhodobú liečbu chronického ochorenia vieme vám recept napísať cez elektronický systém, stačí napísať email a my sa vám ozveme. Ak vám liečbu odporučí iný špecialista, trvajte na tom aby vám ju aj predpisoval. Opakovaný recept vieme zadať tiež, záleží na tom, o akú liečbu ide.

Dôležité! Lieky na ukľudnenie, na spanie a iné psychofarmaká nepredpisujeme bez osobnej návštevy, treba sa vždy objednať na vyšetrenie.

Infúzie a iné liečivá určené priamo do žily,  svalu alebo pod kožu vrátane očkovania podávame priamo na ambulancii. Ak potrebujete preočkovať napíšete nám email, čo konkrétne potrebujete a my sa s vami spojíme. V prípade víkendu alebo obdobia sviatkov vám vieme zabezpečiť odborníka na podanie z agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti – ADOS

"Priberám okolo brucha a neviem schudnúť"

Kortizol a menopauza
Máte niečo medzi 45 a 55 rokov, konečne ste si rozvinuli pracovnú kariéru, deti sú síce veľké, ale nie až tak aby nepotrebovali vašu pozornosť, a do toho máte starých rodičov o ktorých sa treba starať...a vy zrazu neviete čo skôr. Ste stále v jednom kolotoči as tým prichádzajú neočakávané zdravotné ťažkosti. V ambulancii vás stretáme a nie je nás málo, preto vznikol aj tento náš blog. Milé dámy  ak máte niektoré z týchto príznakov: 
  • rozvoj úzkosti a depresie
  • vysoký krvní tlak
  • prírastok hmotnosti hlavne v oblasti brucha
  • vysoký cholesterol
  • osteoporóza
  • nespavosť, búšenie srdca nad ránom, poruchy spánku
  • oslabenie imunitného systému
  • nedostatok energie, vitality
  • vznik kognitívnych problémov, ako ťažšie učenie a poruchy pamäti
  • bolesti kĺbov
  • nepravidelné menštruačné cykly
  • Silné krvácanie sa môže vyskytnúť jeden alebo dva dni
  • Nadmerné potenie počas noci
  • Návaly tepla až tepelné záchvaty s potením a spocitom na odpadnutie
  • vaginálna suchosť, svrbenie a bolesť počas pohlavného styku
  • časté infekcie močových ciest
  • spomalené trávenie, bolestivé nadúvanie
  • bolesti hlavy
  • nižšia funkcia štítnej žľazy
ide o pravdepodobne o nepríjemnú kombináciu stresu, ktorý nám spôsobuje vysokú hladinu kortizolu a menopauzy, kedy hladiny stresového hormónu kortizolu sa prirodzene zvyšujú s pribúdajúcim vekom žien. Naopak jeho zvýšenie stresom môže byť dôvodom aj zhoršenia príznakov menopauzy. 

"a zrazu ste v začarovanom kruhu a neviete ako z toho von"

Kortizol je stresový hormón, ktorý vaše telo produkuje v stresovej situácii, vedľajší produkt vrodeného, evolučného programovania. Cieľom tohto programovania je iniciovať akciu, uniknúť nebezpečenstvu.

Kortizol spolu s epinefrínom, ako dôležitými stresovými hormónmi, vykonávajú rôzne funkcie. Kortizol v skutočnosti pomáha udržiavať nás nažive udržiavaním homeostázy (rovnováhy) nášho tela. Pomáha regulovať hladinu krvného tlaku, metabolickú aktivitu, reakcie imunitného systému, krvný tlak, zápal, funkcie srdca, funkcie krvných ciev a činnosť centrálneho nervového systému.

Počas perimenopauzy, keď telo začne znižovať množstvo hormónov, ktoré produkuje, ďalším hormónom, ktorého hladina klesá, je progesterón. Tento hormón pomáha telu vyrovnať sa so stresom. Keď jeho hladina klesne, vplyv kortizolu je ešte väčší.

Dobrá správa je, že existuje viac kombinovateľných spôsobov  ako znížiť kortizol v menopauze 

- Dbajte o  zdravý spánok. Napríklad choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase, nepoužívajte elektronické zariadenia aspoň hodinu pred spaním a pred spaním si zaveďte relaxačné rutiny. Dôležitá je aj teplota miestnosti pri spánku, či poduška a matrac (ale o tom viac v pripravovanej časti bolesti chrbtice)

- Cvičte techniky na zníženie stresu každý deň, ako je meditácia, tai chi, joga, progresívna relaxácia a hlboké dýchacie cvičenia

Dodržiavajte protizápalovú diétu, čo znamená vynechať spracované, vyprážané a rýchle jedlá, zamerajte sa na čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné výrobky, orechy, strukoviny a semená a obmedzte mäso a mliečne výrobky. Niektoré potraviny, ako sú ryby, chudé mäso, ľanové semienko, citrusové plody, bobule a listová zelenina, horká čokoláda, probiotiká a prebiotiká a zdravé tuky v orechoch, avokádovom, alebo olivovom oleji môžu pomôcť znížiť hladinu kortizolu. Pite zelený čaj a vodu, dodržujte pitný režim. Rovnako strava s vysokým obsahom vlákniny a bielkovín pomôže pri znižovaní hladiny stresových hormónov. Zníženie podielov komplexných sacharidov a nasýtených tukov v strave tiež pomáha udržovať hladiny kortizolu na správnej úrovni. Ak si netrúfate na vegetariánstvo alebo vegánstvo vegánstvo stačí prejsť na tzv. stredomorskú stravu. 


Začať stačí jednoducho, na tanieri treba mať najviac čerstvej zeleniny,  kvalitný proteín (je na vás či zvolíte biele chudé mäsko alebo rastlinný proteín napr. v podobe tofu) a najmenej sacharidov. 

- Aspoň päť dní v týždni sa venujte aeróbnemu cvičeniu aj posilňovaniu. Výborné cvičenia sú tie, čo kombinujú aeróbne cvičenie s posilňovaním svalstva ako TABATA, SOM, kruhové tréningy. https://www.facebook.com/lactivity.sk/

- Udržujte hladinu cukru v krvi v rovnováhe pomocou stravy a cvičenia.

- Vyhnite sa alkoholu, kofeínu, tabaku a rekreačným drogám.



  • Poproste rodinu aby vám viac pomáhali
  • Zverte sa partnerovi so svojimi pocitmi a vypýtajte si pomoc a objatie
  • Trávte viac času s rodinou a blízkymi
  • Nájdite si čas na prechádzky v lese, na čerstvom vzduchu
  • Vráťte sa k svojím koníčkom a k tomu čo vás bavilo
  • Udržujte vzťahy, choďte do spoločnosti
  • Počúvajte hudbu
  • Nájdite si čas na masáž

Bylinky a živiny na zníženie hladiny kortizolu

Tu je náš zoznam niektorých bylín a živín, ktoré sa často odporúčajú na zníženie hladiny kortizolu a v menopauze

Rybí olej je jedným z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín, o ktorých sa predpokladá, že znižujú kortizol. Odporúča sa okolo 60 mg rybieho oleja denne po dobu aspoň 3 týždňov. Alternatívne môžete užívať samotnú kyselinu DHA (súčasť rybieho oleja spolu s druhou omega-3 kyselinou EPA). okolo 250 mg denne, ak lekár neodporučí inak.

Svojím dielom môžu k zníženiu hladiny kortizolu prispieť aj niektoré vitamíny skupiny B (B1, B2 a B3), vitamín C, curcumin, ginko či magnézium (horčík) a zinok.  B5 a B6, sú dôležité pre správnu funkciu nadobličiek a reguláciu kortizolu. Doplnenie B-vitamínov môže pomôcť udržať hladinu kortizolu v rovnováhe.

Vitamín D podporuje dobrý spánok a spánkovú rovnováhu. Pomáha vstrebávať vápnik a fosfor a je dôležitý pre kosti, svaly a zuby. 

Kalcium je dôležitá stavebná látka pre pevné kosti a veľmi dobré a dostatočné množstvo sa nachádza v niektorých  našich minerálnych vodách. 

Zelený čaj obsahuje látku nazývanú L-theanín, ktorá môže pôsobiť upokojujúcim spôsobom a znižovať stresovú odozvu.

Okrem zeleného čaju sa používa mnoho ďalších bylín na upokojenie a zníženie stresu, ako napríklad levanduľa, harmanček, citrónová mäta alebo medovka


Vitamín C je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti a podporu imunitného systému. Môže tiež pomôcť znížiť hladinu kortizolu v stresových situáciách.

Magnézium je minerál, ktorý môže mať upokojujúce účinky na nervový systém a pomáhať znižovať stres a úzkosť. Je veľmi dôležitá dávka a forma podávania v menopauze, a treba sa poradiť so svojim lekárom. 

Bylinky ktoré patria už do rúk odborníkom

K tejto liečbe sa viete poradiť napríklad https://wellbea.sk/ 



Ashwagandha a všetky adaptogény môžu prispieť k zníženiu hladiny kortizolu

Ashwagandha čiže indický žien-šen je adaptogénna bylina široko používaná v tradičnej medicíne na liečbu úzkosti a prispôsobenie sa stresu. Odporúča sa dávka 200-300 mg denne, pokiaľ vám lekár neodporučil inú dávku, a dajte jej aspoň 2 mesiace na poriadny účinok. Podobnú službu pre vás vykonajú aj ďalšie adaptogény. Ďalší odporúčaný adaptogén je tiež Rhodiola (ktorá navyše môže zvyšovať hladiny dopamínu, serotonínu a norepinefrínu) alebo medicinálne huby, napr. Cordyceps. Rovnako peruánska maca (peruánsky žen-šen) je skvelý adaptogén. Maca je často súčasťou zmesi pre celkovú harmonizáciu organizmu, napr. Sir Anton´s Secret.

Brahmi (bacopa) sa tradične používa na liečbu úzkosti, nespavosti, únavy, depresie a porúch tráviaceho systému, srdca a pľúc a môže znižovať kortizol.

Rhodiola Rosea má adaptogénne vlastnosti a môže pomôcť zvýšiť odolnosť voči stresu a znížiť hladinu kortizolu.

Dioskórea huňatá Wild Yam u poznali už starí Aztékovia a Mayovia. Obsahuje fytoestrogény, čo sú rastlinné estrogény s účinkami veľmi podobnými ľudským estrogénom a steroidné saponíni (prekurzory) - diosgenin a dioscin, ktoré regulujú hormonálnu funkciu, čo vedie k zaisteniu kľudného prechodu (menopauzy). 

A na záver to najdôležitejšie, nezanedbávajte preventívne prehliadky u odborníkov a tiež je dôležité vedieť,  že nie ste na to samé milé dámy, radi vám poradíme...

Zdroj : Medscape


Mám sa objednať na vstupnú prehliadku alebo preventívnu prehliadku ?

Na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára máte nárok raz za dva roky. Evidovaní darcovia krvi, orgánov alebo tkanív a pacienti po absolvovaní onkologickej liečby odporúčaných na ďalšie sledovanie u všeobecného lekára by ju mali absolvovať každý rok. Kedy ste absolvovali poslednú si viete pozrieť v zdravotnej dokumentácii alebo v aplikácii poisťovní.

Na preventívnu prehliadku prídete k nám v 2 návštevách

1. na odbery - cca 10 min

2. na vyšetrenie ku lekárovi a celkové zhodnotenie zdravotného stavu a poučenie o zdravom zdravom spôsobe života.

Čo vás čaká v ordinácii:

  • Preventívnu prehliadku zvykne lekár začať pohovorom, v ktorom sa sústredí na riziká vyplývajúce z rodinnej anamnézy, pracovnej záťaže a životného štýlu, skontroluje stav očkovania (napr. tetanus).
  • Nasleduje komplexné vyšetrenie celého tela od hlavy po päty, a to pohľadom, pohmatom, poklepaním, posluchom, skontroluje hmotnosť, pulz a tlak krvi.
  • Súčasťou preventívnej starostlivosti od 40 rokov je aj prehliadka zameraná na kardiovaskulárne choroby.
  • V rámci preventívnej prehliadky pacient absolvuje odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia (moč chemicky, močový sediment, glykémia, kreatinín, alanínaminotransferáza ALT, gamaglutamyltransferáza GMT, krvný obraz vrátane trombocytov).
  • Vyšetrenie celkového cholesterolu, HDL cholesterolu, non-HDL cholesterolu, LDL cholesterolu, triacylglycerolov sa vykonáva u poistencov, ktorí dosiahli vek 17 alebo 18 rokov a u poistencov starších ako 40 rokov. Súčasťou vyšetrenia u poistencov nad 40 rokov je aj EKG záznam činnosti srdca.
  • Pacientom nad 50 rokov alebo s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu hrubého čreva a konečníka sa vyšetruje aj prítomnosť krvi v stolici. Týmto vyšetrením sa dá odhaliť rakovina hrubého čreva a konečníka vo veľmi skorých štádiách, dokonca ešte v predrakovinových stupňoch ochorenia. Takéto štádium ochorenia sa ľahšie a rýchlejšie lieči a má dobrú prognózu vyliečenia.

Na vstupnú prehliadku sa objednávate vždy ak ste našimi novými pacientami. Prídete najskôr na vyšetrenie ku lekárovi, ktorý si predtým pozrie Vašu zdravotnú dokumentáciu, spraví komplexné vyšetrenie a celkové zhodnotenie zdravotného stavu a ďaľší diagnostický a terapeutický plán.


Vedeli ste, že cukrovka alebo diabetes mellitus 2 typu (DM) sa nevyskytuje iba v starobe? Dnes už nie je raritou aj v mladom veku a dokonca sa často vyskytuje aj u detí.

Podľa údajov Medzinárodnej federácie diabetu (IDF) bol v roku 2021 počet diabetikov v európskom regióne IDF 61 miliónov. Odhaduje sa, že v roku 2030 tento počet stúpne na 67 miliónov. Do roku 2045 je predpoklad nárastu počtu diabetikov na 69 miliónov.
Slovenská republika patrí medzi krajiny s vysokou prevalenciou diabetes mellitus (DM). Podľa údajov
publikovaných Národným centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v Bratislave (2022) počet dispenzarizovaných diabetikov DM (spolu) vzrástol v rokoch 2009 – 2021 z 337 187 na 355 219, z tohovzostup počtu DM 2. typu predstavoval hodnotu z 303 365 na 325 084. Pri prepočte na 100 000
obyvateľov diagnózu DM 2. typu v roku 2009 malo 5 590,2 a v roku 2020 až 5 981,1 obyvateľov. Dlhodobý trend počtu chorých je stúpajúci. Okrem toho je potrebné počítať aj s veľkým percentom nediagnostikovaného DM v populácii. 

( zdroj: Komplexný manažment diabetikov 2. typu, Štandardné postupy MZ z 15. novembra 2023. , MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA a spol. )

Príznaky cukrovky sú:
  • Časté močenie (najmä v noci). Obličky sa usilujú odstrániť z krvi prebytočný cukor.
  • Zvýšený pocit smädu, ktorý súvisí s častým močením, ktoré môže viesť až k dehydratácii.
  • Neustály pocit hladu, alebo tzv. "vlčí hlad". Ten je spôsobený nedostatkom energie z konzumovaného jedla. Ľudia s cukrovkou nemajú v bunkách dostatok glukózy.
  • Pomalé hojenie rán. Vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť nervy a cievy, čoho dôsledkom je zhoršenie krvného obehu a pomalšie hojenie rán s vyšším rizikom infekcie.
  • Časté respiračné infekcie s komplikovaným priebehom vyžadujúce antibiotickú liečbu. Prebytočný cukor imunite neprospieva.
  • Pomalé hojenie rán. Vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť nervy a cievy, čoho dôsledkom je zhoršenie krvného obehu a pomalšie hojenie rán s vyšším rizikom infekcie.
  • Červené strie kože na trupe, nohách a bruchu pri vysokom stresovom kortizole. Po intenzívnom akútnom alebo chronickom strese sa často vyskytnú a stúpajú neprimerane hladiny kortizolu , čo vedie k cukrovke 
  • Pocit únavy. Nedostatok energie (energetický deficit) súvisí s nedostatočnou distribúciou cukru z krvného obehu do buniek.
  • Rozmazané videnie. Nadbytok cukru v krvi môže poškodiť drobné cievky v očiach, pričom takéto poškodenie môže postupne spôsobiť oslepnutie.
  • Necitlivosť a bolesť v končatinách (neuropatia). Pocit brnenia, necitlivosti a bolesti súvisí so zhoršením krvného obehu a poškodením nervov.
  • Tmavé fľaky na koži, najmä na záhyboch krku, podpazušia alebo slabín.
  • Cukrovku u rodičov, nakoľko sú aj dedičné formy
  • Nekontrolované priberanie, obezita
  • Cukrovku zistenú a liečenú v tehotenstve. Vtedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie neskôr, často v nižšom veku.
ak máte niektoré z týchto príznakov, je pravdepodobné, že máte cukrovku. Preto je správne sa objednať na preventívne vyšetrenie. Naša ambulancia má klinické a aj osobné skúsenosti s diagnostikou cukrovky a vieme vám pomôcť a poradiť.

Našich pacientov odporúčame pri komplikovanejších endokrinných poruchách, ktoré majú sprievodný znak cukrovku aj na vyšetrenie vo vysoko špecializovanom Národnom Endokrinologickom a Diabetologickom ústave v Lubochňi, kde sa snúbi medicína na svetovej úrovni s krásnou prírodou Veľkej Fatry a zachovanou architektúrou letoviska v secesnom štýle. 

https://nedu.sk



Pravidlá ako pracujeme na všeobecne ambulancii
  • Budeme tu pre vás denne, v utorok je aj čas poobede až  do 17:00 a je hlavne určený pre pracujúcich klientov.  Pribudnú odberové dni. Odbery sa už nebudú vykonávať len v pondelok a v piatok, ale podľa potreby aj ďalšie dni. 
  •  Odery indikované iným pracoviskom/lekárom nevyhodnocujeme, robíme si diagnostiku sami a máme aj nadštandardné možnosti v spolupráci s laboratóriom a špecialistami v iných odboroch.
Pacientov vyšetrujme komplexne a nie čiastkovo, všetky výsledky pozeráme denne, patologické hodnoty s klientami komunikujeme ihneď ako je to možné.
  •  Vstup bude do ambulancie len s prekrytím horných dýchacích ciest, rúško alebo respirátor.
  •  Pacientov si na každý úkon objednávame, na termíny neprichádzajte skôr a ani neskôr, ak sa nemôžete dostaviť, prosím dajte nám vedieť. Robíme tak preto, aby ste sa dlho nezdržiavali v čakárni. Časy celodenného čakania u lekára sú minulosťou, i keď v čase nepriaznivej epidemiologickej situácie sa čakanie môže predĺžiť. 
  • Ak mám infekciu horných dýchacích ciest, prvé 3 dni, napíšte nám príznaky do emailu a prosím neprichádzajte automaticky do ambulancie bez objednania. Každého z vás ihneď informujeme o epidemiologickej situácii a na základe toho poučíme, čo máte robiť. Práceneschopnosť vieme vystaviť elektronicky a aj priepustku Vám dáme dodatočne.
Antibiotiká nepredpisujeme prvé dni infekcie a ani bez vyšetrenia. Dôležité je uvedomiť si, že každý zápal hrdla nie je automaticky bakteriálny a nemusí ihneď vyžadovať antibiotickú liečbu. Vírusové ochorenia majú svoj priebeh a môžu trvať aj niekoľko týždňov a na úvod ochorenia je dôležitá sila vášho imunitného systému o ktorý sa treba starať celý rok. 
  • Prosíme rodičov aby nechodili na vyšetrenie s malými deťmi, infekcie ktoré dieťa prekonáva, môžu byť pre dieťa neškodné a pre našich starších pacientov napríklad s kardiologickými alebo onkologickými ochoreniami vysoko nebezpečné.
  • Prosíme alergikov aby si svojvoľne nevysadzovali lieky od alergológa - imunológa, sezóna alergii je dlhá a dá sa už povedať aj celoročná, radšej sa s nami poraďte.
  • Prosíme klientov o rešpektovanie ambulantných hodín všeobecnej ambulancie a  aby neprichádzali chorí do priestorov v čase ordinačných hodín internej ambulancie.
  • Výmenné lístky na odborné vyšetrenia neposielame elektronicky a ani nie automaticky, len po konzultácii s lekárom vám ich vydáme osobne.  
  •  Pri nepriaznivej epidemiologickej situácii, preventívne prehliadky budeme realizovať  výlučne len poobede, po vydezinfikovaní priestorov.
  •  Podľa ordinačných hodín pracujeme síce od 7:00, ale v čase od 7:00-8:00 sa venujeme vašim požiadavkám z emailu - predpisu liekov, objednávaniu, odbornému poradenstvu. 
Odbery si objednáva výlučne zdravotná sestra na presný čas a aj všetky ostatné vyšetrenia ako CRP, EKG, atď sú na objednanie na presný čas. Len život ohrozujúce stavy môžu prísť mimo objednania.
  • Naši kapitovaní pacienti majú na vyšetrenia prednosť a odporúčame požiadavku na termín zasielať cez našu webovú stránku alebo e-mail a nie cez portál TOP DOKTOR, to sú termíny pre interných pacientov "z ulice", a sú spoplatnené. 
  • Naša všeobecná ambulancia má zmluvy so všetkými poisťovňami (VšZP, UNION, Dôvera) a výkony sú hradené z verejných zdrojov, okrem tých čo sú v cenníku na stránke uvedené. 

https://www.malokarpatskemedicinskecentrum.sk/cennik/

  • O možnosti očkovania ako prevencia ochorenia ako je chrípka a iné ochorenia ako napr. čierny kašeľ  vás budeme informovať na našej stránke ihneď ako budú dostupné vakcíny.
  • A stále je tú možnosť sa objednať na infúznu terapiu vysokými dávkami vitamínu C, ktorú odporúčame tým, čo majú opakované infekcie pred sezónou, napríklad pred chrípkovým obdobím alebo onkologickým pacientom.
  • Lieky predpisujeme denne cez e -recept, treba poslať požiadavku cez webovú stránku alebo email, prosíme aj s rodným číslom a zoznamom liekov. Psychofarmaká a lieky na bolesť nepredpisujeme bez vyšetrenia pacienta, na predpis sa musí dostaviť osobne.
A hlavne sa neliečte cez DR. GOOGLE, ale poradťe sa radšej s nami :-)

Pravidlá internej ambulancie 

Naši dispenzarizovaní klienti sa objednávajú cez formulár na webovej stránke: https://www.malokarpatskemedicinskecentrum.sk/kontakt/ alebo e-mailom, a noví pacienti cez portál TOP DOKTOR.
Interné vyšetrenia klientov prebiehajú výlučne v ordinačných hodinách v utorok a vo štvrtok.
Kapitovaných akútnych infekčných klientov v ordinačnom čase internej ambulancie neošetríme.